TÜBİTAK Marmara Araştırma Gemisi’nde Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ve Çevre ve Temiz Üretim Enstitüsü Müdürü Dr. Selma AYAZ basın açıklaması yaptı

Gemlik Körfezi Su Kalitesinin İzlenmesi, Değerlendirilmesi ve Derin Deniz Deşarjı Hatlarının Görüntülenmesi Projesi kapsamında Gemlik’te bulunan TÜBİTAK Marmara Araştırma Gemisi’nde basın açıklaması yapıldı. Gemide gerçekleştirilen toplantıda, TÜBİTAK Marmara Araştırmaları Merkezi Çevre ve Temiz Üretim Enstitüsü Müdürü Dr. Selma Ayaz, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’a proje kapsamında yapılacak olan çalışmalar hakkında bilgi verdi. Daha sonra geminin laboratuvarlarını gezen Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı ve Bursa Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü üst yönetiminin de bulunduğu heyet denizden numune alınmasını ve numunelerde yapılan işlemleri bizzat yerinde gördü. Kaptan köşkünü de ziyaret eden Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, bizzat yerli ve milli olarak üretilen TÜBİTAK MAM Araştırma Gemisi’nin özellikleri hakkında bilgi aldı.

Bu proje ile Gemlik Körfezi’nde 32 noktada mevsimsel olarak su kalitesi izleme çalışması yapılacak.  Ayrıca 5 adet derin deniz deşarjı hattında akustik ve optik görüntüleme ve iki aylık periyotlarla da Gemlik Körfezi’ne dökülen akarsularda örnekleme çalışmaları gerçekleştirilecek. Derelerde yapılan çalışmalarla akarsular aracılığı ile Gemlik Körfezi’ne gelen kirlilik yükleri belirlenecektir.

Fotoğraflar

13.02.2020
-A +A