TÜBİTAK MAM ÇTÜE 1. AKILLI ŞEHİRLER VE BELEDİYELER KONGRE VE SERGİSİ'NE KATILDI

Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı iş birliğinde 15-16 Ocak tarihleri arasında ATO Uluslararası Kongre ve Fuar Merkezi'nde düzenlenen “Akıllı Şehirler ve Belediyeler Kongre ve Sergisi”nde belediyeler, kamu kurum ve kuruluşları, üniversiteler ve özel sektör sınırlı kaynakların etkin kullanımı amacıyla bir araya geldi. İki gün süren etkinlikte akıllı teknolojiler, çevre, ulaşım, güvenlik, sağlık ve coğrafi bilgi sistemleri alanlarındaki uygulamalar değerlendirildi.

Çevre ve Temiz Üretim Enstitüsü olarak akıllı şehir uygulamalarını destekleyen çalışmalara ait çözüm önerileri ve ürünlerinin de sergilendiği TÜBİTAK MAM standında, özellikle “Yerli Baca Gazı Analizörü (YEBA), Çözünmüş Oksijen Sensörü, Gürültü Haritaları ve Gürültü Bariyerleri, Arıtma Çamuru Yönetiminde Sıfır Atık Yaklaşımı için Kavitasyon Sistemi ve Doğal Arıtma Sistemleri” oldukça ilgi gördü.

Çevre ve Temiz Üretim Enstitüsü ve sanayi iş birliği kapsamında özel sektör Ar-Ge çalışmaları sonucunda biyogaz verimi yüksek, azot ve fosfor geri kazanımını destekleyen, atıksu arıtma tesislerinde çamur çürütücü üniteleri öncesinde kullanılabilecek yerli “Ultrases Destekli Kavitasyon Reaktörü” geliştirildi. TÜBİTAK MAM ve Biyoflora Ltd. Şti. arasında yapılan imza töreni ile ürüne ait “Teknoloji Bilgi Paketi (TBP)” teslim edilerek ürünün ticarileştirilmesi ve piyasaya sürülmesinin önü açıldı. Ürünün yakın zamanda piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Fotoğraflar

28.01.2020
-A +A