Sakarya Havzasında Su Kalitesi İzleme ve DSİ Kapasite Geliştirmesi Projesi İmza Töreni Yapıldı

TÜBİTAK MAM ile DSİ Genel Müdürlüğü arasında Sakarya Havzasında Su Kalitesi İzleme ve DSİ Kapasite Geliştirmesi Projesi imza töreni, DSİ Genel Müdür V. Sayın Murat ACU, TÜBİTAK Başkan Yardımcısı V. Sayın Doç. Dr. İlker Murat Ar, TÜBİTAK MAM Çevre ve Temiz Üretim Enstitüsü Müdürü Sayın Dr. Selma Ayaz ve her iki kurumun diğer temsilcilerinin katılımıyla 14 Haziran 2017 Çarşamba günü DSİ Genel Müdürlüğünde gerçekleştirildi.

İmza töreninde TÜBİTAK MAM Çevre ve Temiz Üretim Enstitüsü Müdürü Sayın Dr. Selma Ayaz tarafından proje çalışması ile ilgili özet bilgilendirme yapıldı.

Sakarya Havzasında Su Kalitesi İzleme ve DSİ Kapasite Geliştirmesi Projesi Bilgi Notu:

Proje ile Sakarya Havzası’nda “Yüzeysel ve Yeraltı Sularının İzlenmesine Dair Yönetmelik” gerekliliklerine uygun olarak hazırlanan Havza İzleme Programı çerçevesinde su kalitesinin izlenmesi ve elde edilen tüm verilerin ilgili mevzuata göre değerlendirilmesi amaçlanmaktadır.

Proje, Sakarya Havzası’nda “Yüzeysel ve Yeraltı Sularının İzlenmesine Dair Yönetmelik” gerekliliklerine uygun olarak hazırlanan Havza İzleme Programı çerçevesinde nehir, göl, geçiş ve kıyı sularında ulusal mevzuata uygun şekilde, gözetimsel (ön) izleme ve korunan alan izleme noktalarından numune alımı, talep edilen parametrelerin ölçüm ve analizlerinin yapılması, tüm izleme sonuçlarının ilgili mevzuatlara göre değerlendirilmesi ve raporlanması, DSİ SVT-Su Kalitesi Modülü’ne havza bazında koordinatları ile birlikte girilmesi, “Ulusal Su Bilgi Sistemi”nin devreye alınmış olması durumunda, verilerin bu sisteme SVT üzerinden aktarımının sağlanması, numune alımı dâhil olmak üzere bu iş kapsamındaki fiziksel, kimyasal, biyolojik ve hidromorfolojik analiz ve izlemeler hakkında DSİ personeline teorik ve pratik eğitimlerin verilmesi, iş kapsamında DSİ Genel Müdürlüğü ve DSİ Bölge Müdürlüğü altyapılarının mevcut durumunun tespit edilerek kısa orta ve uzun vadeli olarak planlamalarının yapılması çalışmalarını kapsamaktadır.  

Fotoğraflar

14.06.2017
-A +A