GÜRMOD Projesi Başarıyla Tamamlandı

-A +A

Türkiye'de Kaynak Bazlı Gürültü Modellemesi için Envanter Altyapısının Oluşturulması (GÜRMOD) Projesi kapanış toplantısı 12 Aralık 2017 tarihinde Ankara’da gerçekleştirildi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM) arasında imzalanan protokol ile 26 Temmuz 2017 tarihinde başlayan GÜRMOD Projesi 4 Aralık 2017 tarihinde sona erdi. Bu süre zarfında proje kapsamında bulunan yerleşim alanlarında kaynak bazlı gürültü modellemesi için envanter altyapısı hazırlandı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Mustafa Öztürk ve TÜBİTAK MAM Başkan Yrd. Dr. İbrahim Bekâr’ın öncülük ettiği toplantıya, Çevre Yönetimi Genel Müdürü Muhammet Ecel, Çevre Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Sebahattin Dökmeci, Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü Hava Yönetimi Dairesi Başkanı Betül Aydın Küçükay, Şube Müdürü Nuray Hüsmen ve ilgili şube personeli ile TÜBİTAK MAM Çevre ve Temiz Üretim Enstitüsü Müdürü Dr. Selma Ayaz, Proje Yürütücüsü Doç. Dr. Nesimi Özkurt, Proje Yürütücü Yrd. Uzman Araştırmacı Deniz Sarı ve ilgili proje personeli katılım sağladı.

Proje kapsamında yer alan 41 İl ve İlçe Belediyelerinden (Afyonkarahisar, Ağrı, Aksaray, Amasya, Aydın, Batman, Bingöl, Çanakkale, Çorum, Denizli, Düzce, Edirne, Erzincan, Giresun, Hatay, Isparta, Karabük, Karaman, Kars, Kastamonu, Kırıkkale, Kırklareli, Kırşehir, Kütahya, Mardin, Muğla, Nevşehir, Niğde, Ordu, Osmaniye, Rize, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak, Tekirdağ, Tokat, Uşak, Van, Yalova, Yozgat ve Zonguldak), Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerinden ve ilgili Kurum/Kuruluşlardan 114 temsilci toplantıda yer aldı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Mustafa Öztürk açılış konuşmasında, proje kapsamında incelenen kaynakların bina dışı çevresel gürültü statüsünde değerlendirildiğini, bununla birlikte Bakanlığın bina içi gürültü kontrolüne yönelik çalışmalar da yürüttüğünü ve daha sessiz, yaşanabilir şehirler oluşturmada gürültü kontrolünün önemini belirtti.

TÜBİTAK MAM Başkan Yrd. Dr. İbrahim Bekâr, projede yapılan çalışmalar ışığında gürültü modellemesinde kullanılmak üzere kapsamdaki 69 yerleşim alanında sanayi tesisleri, eğlence yerleri, karayolları ve demiryolları için kaynak envanteri altyapısı oluşturulduğunu ifade etti. Ayrıca, 18 ilin ve 34 havalimanının stratejik gürültü haritalarını hazırlayan deneyimli ekibin, eylem planları ve gürültü kontrol teknolojileri konularında da ülke ihtiyaçlarına cevap vermeyi sürdüreceğini vurguladı.

Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü Hava Yönetimi Dairesi Başkanı Betül Aydın Küçükay, ülkemizde gürültü mevzuatı ve çevresel gürültü yönetimi ile ilgili yapılan, Bakanlığın desteklediği çalışmalar hakkında sunum gerçekleştirdi.

Proje Yürütücüsü Doç. Dr. Nesimi Özkurt yaptığı sunumda, projenin önemi, çalışma planı, proje çıktıları, stratejik gürültü haritalama ve gürültü denetimi konularında bilgiler aktardı.

Fotoğraflar

14.12.2017